Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 18-08-2020 14:03

Uçuş Keyfi Karakolda Bitti

Uçuş Keyfi Karakolda Bitti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın haftasonu gerçekleştirdiği Rize ziyareti sırasında yol geçiş güzergahının üzerinde yamaç paraşütü yaparken, polis helikopterinin etraflarında uçmaya başlayarak kendilerini uyarması ile mecburi iniş yapmak zorunda kalan Paraşütçü Ömer Yılmaz yaşadığı zor anları anlattı.


Rize’de ki tek uçuş alanından uçan Ömer Yılmaz, Cumhurbaşkanı’nın Güneysu’da ki evinden çıktığını helikopterleri havada görünce anladığını ve bu nedenle hemen inişe geçtiğini dile getirerek “Cumhurbaşkanı’nın Rize’de programı olduğundan haberim vardı ama o gün bir arkadaş aradı ‘Benim kızımı da uçurur musun?’ diye sordu. Bende kabul ettim ve biz havalandığımızda hiç bir yerde bir şey yoktu.  Bizim burada uçuş 5 dakika, maksimum 10 dakika sürüyor. Biz havadayken helikopterleri Güneysu’nun üzerinde gördüm. Onları görünce çıkış olduğunu tahmin ederek hemen inişe geçtim. Denize yakın bir mevkie geldiğimizde skorskye helikopter de geldi, baya bir etrafımızda döndü” dedi. 


'Biz büyük bir tehlike atlattık'
Pilotun etraflarıdna tur atması nedeniyle büyük bir tehlike atlattıklarını dile getiren Yılmaz “Ben onlara hak veriyorum, Cumhurbaşkanı burada ve bir güvenlik olması gerekiyor ama pilotun bunu bilmesi, bu tür hava aletlerine bu kadar yaklaşılmaması gerekiyor. Biz büyük bir tehlike atlattık. Paraşütü kontrol etmekte büyük zorluk yaşadım,  videoda da bağırıyorum zaten ‘Tamam’ diye. Paraşütün yaydığı türbülans bizi gerçekten çok sıkıntıya soktu. İnsan şuan üzülüyor, nihayetinde pilot bunları biliyor. İki tane insan, iki tane can. Yamaç paraşütü motorlu olsa haklı ama bunun en fazla ineceği yer burası, başka bir yere inemeyecek. Bir de iniş manevrası yapıyorken etrafımızda dönmesi, Allah bizi büyük bir tehlikeden korudu” ifadelerini kullandı.


‘Amacımız paraşütü Rize Turizmine kazandırmak’
Kendisiyle beraber paraşütte olan yolcunun biraz endişelendiğini ama kendisinin korkmadan paraşütü inişe geçirdiğini sözlerine ekleyen Yılmaz “Yolcu biraz endişe etti. ‘İnebilir miyiz?’ dedi, bende ‘Rahat ol’ dedim. Ben birçok tehlike atlattım. Biz paraşütü Rize’de yerleştirmeye çalışıyoruz. 4 arkadaşız burada uçan, biri de benim oğlum. Bizim burada amacımız bu işi yerleştirmek. Bugün Fethiye ölü deniz denince Babadağ Yamaç Paraşütü geliyor akıllara. Turizme müthiş bir katkı sağlıyor. Bizde bunun için uğraşıyoruz. Benim yaşım 55. Ben bu saatten sonra bu işin ticaretini yapabilecek yaşta değilim. Bu işin turizm açısından Rize için çok büyük bir potansiyel olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.


Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinde yer alan helikopterler nedeniyle zor anlar yaşayarak mecburi iniş yapmak zorunda kalan Ömer Yılmaz, kendisini aşağıda bekleyen Rize İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin kendisine iyi davrandığını, karakolda ifade verdikten sonra serbest bırakıldıklarını dile getirdi. Yılmaz “Özellikle Rize’de çalışan polisler bana çok iyi davrandılar, kendilerine teşekkür ediyorum. İndiğimiz yerden Tophane Polis Karakolu’na giderek ifade verdik. Ondan sonra serbest bıraktılar. Burada hiçbir kasıt olmadığını defalarca söyledim. Ben bilseydim öyle bir şey olacağını öyle bir şey yapar mıydım” dedi.