Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 20-09-2020 14:13   Güncelleme : 20-09-2020 14:13

Umudun Sembolü Neslican Mezarı Başında Anıldı!

Kanser ile mücadele ederken 2019 yılında vefat eden Neslican Tay, ölümümnün 1. yılında mezarı başında anıldı.

Umudun Sembolü Neslican Mezarı Başında Anıldı!

Henüz 21 yaşında olmasına rağmen 3 kez kanseri yenerek herkesin içindeki başarma duygusunu harekete geçiren Neslican Tay, son kez kansere yakalandığında da 'Kaybedersem bile savaşarak kaybedeceğim' diyerek kanserle var gücüyle mücadele edeceğini dile getirmişti. Ancak, Neslican'dan bu kez acı haber gelmiş ve geçtiğimiz 2019 yılı Eylül ayında hayatını kaybetmişti.

Ölümünün 1. yılında mezarı başında anılan Neslican için Haluk Levent'in öncülüğünde anıt mezar yapıldı. Marmara mermeri ile yapılan anıt mezarda bulunan güvercin ise Neslican'ın hastanede tedavi gördüğü sırada her gün camına konduğu tek ayağı olmayan güvercini temsil ediyor. Heykeltraş Özlem ve Hakan Şengönül çifti tarafından yapılan anıt mezarda bulunan tek ayağı olmayan  güvercin motifinin hemen altında ise Neslican ile sembolleşmiş sözü "Belki kaybedeceğim ama savaşırken kaybedeceğim" ifadeleri yer aldı.

Gerçekleştirdiği konser esnasında Neslican Tay'ın vefatını öğrenen Sanatçı Haluk Levent, sahneden anıt mezar sözü vermişti. Verdiği söze istinaden Neslican Tay için yapılacak anıt mezara önclük eden Haluk Levent ise, Nelican'ın mücadelesine destek olmaya geldiğini dile getirerek“ başında da söylemiştim, kanserle mücadele eden bütün çocuklarımızın bir nebi sembolüydü ve bir umuduydu. Bir çok kişiye de umut oldu. Neslican’ı yitirdiğimizde çok üzüldük. Ben daha önce de buraya geldim, şimdi de geldim daha sonra da geleceğim. Onun yanına onun mücadelesine destek olmaya geldim. Ona bir anıt mezar sözümüz vardı. Bu sözümüzü tuttuk. Bugün buradayız" dedi.

Neslican Tay'ın Mezarı

Anıt mezar için gerekli olan Marmara mermerini hediye eden Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ise “ Neslican kızımızın anıt mezarını Marmara dan yapıp yerine koyup bir dua okumak için hep beraber buraya geldik. Burada heykel traş uzmanlarımızla beraberiz. İlk başta duyduğumuz zaman dan beri sanatçımız Haluk Levent kardeşimizin bu konularda çok duyarlı olduğunu her yere koştuğunu ve bizimde çorbada tuzumuz olsun Marmara mermerinin çıktığı Marmara adasında bu yıl 30 ağustosa kadar olan heykel sempozyumunda ana tema olarak Neslihan kızımızı sanatçı kardeşlerimiz işledi. Çok şükür verdiğimiz sözleri yerine getirdik. Bizlerinde bu güzel işte küçük bir katkısı olmuşsa ne mutlu bize” ifadelerini kullandı.