Teknoloji
Giriş Tarihi : 15-05-2021 14:08   Güncelleme : 15-05-2021 14:09

WhatsApp için kritik gün! Verdiği süre bugün doldu!

WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi için o gün geldi çattı. Peki, şimdi ne olacak? Sözleşmeyi kabul etmeyenlere ne yapacak?

WhatsApp için kritik gün! Verdiği süre bugün doldu!

Facebook'un çatısı altında yer alan WhatsApp, bu yılın başında yeni gizlilik sözleşmesi ile karşımıza çıkmıştı. Ancak bu gizlilik sözleşmesi kullanıcılar tarafından pek hoş karşılanmamıştı. Kullanıcıların isyan etmesi ve WhatsApp'ı bırakıp Telegram ve Signal gibi uygulamalara yönelemesi WhatsApp'ın geri vites yapmasına neden olmuştu. Gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs'a yani bugüne kadar ertleyen WhatsApp, bugün bu sözleşmeyi resmi olarak yürürlüğe koydu.

WhatsApp'ın yeni gizlilik politikasını kabul etmek için bugün resmi olarak süreç başladı. Peki, bu sözleşmeyi kabul etmezseniz ne olacak? WhatsApp bu sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesaplarını sileceğini ve uygulamayı kullanamayacağını belirtmişti. Ancak daha sonra geri vites yapılmış ve hesapları silmeyeceğiz tarzında açıklama gelmişti. Sonra hesaplar silinmeyecek ama uygulamayı kullanamayacaksınız diye çevrilmişti.

Anlayacağınız kendi ne yaptığını da bilmeyen WhatsApp, allem edip kallem edip bu sözleşmeyi bir şekilde kullanıcılarına kabul ettirmenin peşinde.

Şimdi WhatsApp'ın son durumunu paylaşıyoruz. Eğer bugünden itibaren karşınıza çıkan yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmezseniz, uygulamayı kullanmaya devam edebileceksiniz.

WhatsApp kısıtlanacak
Ancak bir süre sonra WhatsApp uygulaması size sınırlı seçenekler sunmaya başlayacak. Örneğin biri mesaj atmadan siz mesajları bildirim olarak göremeyeceksiniz. Eğer sözleşmeyi yine kabul etmezseniz bir süre sonra mesaj gönderme yetiniz de elinizden alınacak.

Yani anlayacağınız WhatsApp'ı kullanmanaya devam etmek için bu sözleşmeyi kabul etmeniz şart.

WhatsApp bugün Twitter hesabı üzerinden; "Hayır, kişisel mesajlarınızı göremiyoruz. Hayır, hesabınızı silmeyeceğiz. Evet, istediğiniz zaman kabul edebilirsiniz." açıklamasında bulundu. Bu açık bir çek de olabilir. WhatsApp'ın bu açıklamasından kısıtlamaların olmayacağı da çıkarılabilir.