Eğitim
Giriş Tarihi : 10-09-2021 18:03   Güncelleme : 10-09-2021 18:03

Yanlış hesap Danıştay'dan döndü!

Milli bayramların kutlanmasını kaldıran düzenleme Danıştay tarafından iptal edildi. Karara göre artık okullarda, okullarda milli bayramlar kutlanacak.

Yanlış hesap Danıştay'dan döndü!

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), 2017 yılında yaptığı değişiklik ile milli bayramların okullarda kutlanmasını kaldırılınca, MEB'in yapmış olduğu bu düzenleme Danıştay tarafından iptal edildi. 

Smz konusu düzenlemeyle ilgili açıklama yapan Eğitim-İş Rize Şubesi, her baskıya rağmen Atatürk devrimleri ışığında laik, çağdaş eğitimin savunucusu oalcağını dile getirerek şu ifadelere yer verdi;

"8 Haziran 2017 tarih ve 30090 sayılı Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal ve Kültürel Yarışmalar Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış, Yönetmelik ile okullarda Milli Bayramlarımız ve Yerel Kurtuluş günlerinin kutlanması,  Atatürk Milliyetçiliği ile Atatürk İlke ve İnkılapları vurguları yönetmelikten çıkarılmıştı. Türkiye’nin ulusal ve milli değerleri açısından hayati öneme sahip bayramlarımızın kutlanmasına yer verilmemesine rağmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, Kut’ül Amare Zaferi, Kutlu Doğum Haftası adında yeni etkinlik günleri belirli gün ve haftalar çizelgesine eklenmişti.

Söz konusu düzenleme bununla da kalmamış; yönetmeliğe yeni bir kavram olarak eklenen “gönüllüler” ifadesi ile okullarda dini faaliyetler yürütmesi amaçlanan dernek, vakıf, tarikat, cemaatlerin etkinliklerine ve bu etkinlikleri finanse edebilmelerine yasal dayanak yaratma amacı ortaya konulmuştu.

Sistematik olarak mevzuattan ve okullardan Ulu Önder Atatürk’e ve Cumhuriyet değerlerine dair her türlü izin silinmesi gayretine sessiz kalmayacağımızı, Milli Bayramlarımıza sahip çıkacağımızı, okullarımızda laik eğitimin geriletilmesine izin vermeyeceğimizi ifade ederek, Yönetmeliğe dava açacağımızı duyurmuştuk.

Açtığımız davada Danıştay öncesinde yürütmesini durdurduğu düzenlemelere ilişkin davanın esası bakımından da iptal kararı vermiştir.

Eğitim-İş olarak her baskıya rağmen Atatürk devrimleri ışığında laik, çağdaş eğitimin savunucusu olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz"