Siyaset
Giriş Tarihi : 28-03-2021 22:42   Güncelleme : 28-03-2021 22:42

Yasemin Özçelik sordu Ceyhun Yılmaz yanıtladı: İşte ANAP'ın Çay Kanunu Önerisi

Gazeteci Yasemin Öçelik Anavatan Rize İl Başkanı Ceyhun Yılmaz ile Çay Kanunu hakkında röportaj yaptı.

Yasemin Özçelik sordu Ceyhun Yılmaz yanıtladı: İşte ANAP'ın Çay Kanunu Önerisi

- Çay sezonu geliyor ve akıllarda hep o soru : çay kanunu sizce çıkmalı mi, Şu anki taslak sizce uygunmudur?
...
Çay kanunu çıkmalı. Özel sektörün de Çaykur açıkladığı çay fiyatı üzerinden ödemeleri yapmalı. 3 ay içinde ödemesini yapmalı. Çay kanunu yaparken 3-5 kişinin çıkarları düşünülerek degil de çay üreticisinin emeğini alın terini düşünerek yapmaları gerektigini düşünüyorum
...

- Üretici hâlinden memnun deniyor hep ama çay alım zamanı gelince kota diye isyan eden de üretici,  bu konuda nasıl bir iyileştirme yapılabilir ?
Sizce'de üretici hâlinden memnun mu?
...
 Üretici zaten destekleme parasıyla borçlu başlıyor. Gübre fiyatları dolar gibi hergün artıyor destekleme primi yine aynı önceden destekleme paraları alınınca gübre alabiliyor üstüne artan parayla alışveriş yapılıyor hem üretici memnun oluyor hemde esnaf para kazanıyordu şimdi üstüne para katıyor ki gübre alabilsin.
...

- Geçmiş yıllara baktığımızda bu gibi kanunlar çıktıktan sonra neler yaşandı ? bu konudaki görüşlerinizi önerilerinizi bizimle paylaşır mısınız
...
Geçmiş yıllarda yapılan şeker ve tütün kanunlarından sonra bu fabrikalar özelleştirildi. Çaykur un da özelleştirilmemesi için de kanunda '' özelleştilemez'' diye madde olması lazım ki böyle bir durumla karşı karşıya kalmayalım.
Sayın Cumhurbaşkanımızında dedigi gibi ''biz milletimize hizmetgar olmaya geldik '' sözünü hatırlatarak Çaykuru ve çay üreticisinin hizmetkarı olun ona göre bir kanun tasarısı çıkarılsın.

...
- çay tarımı için il dışından gelecek insanlar için çözüm öönerileriniz nedir ?
...

Mayıs ayında rize ye toplu bir şekilde giriş yapılacak ve virs takibi zor olacak gibi görünüyor ,nacizane önerimdir ki gelecek olan hemşehrilerimiz sezon başlamadan kontrollü olarak şehre giriş yapıp en azından bir hafta evlerinde izole kalmalıdır .
...

Her şey daha güzel daha güvenli bir yaşam için diyerek sözlerimi tamamlıyorum  teşekkür ederim