Hitler'i Durdurun

Mükremin Çetinoğlu
Mükremin Çetinoğlu
Giriş Tarihi : 24-02-2022 18:31

Bugün Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi, Avrupa'lı ülkelerin tarihten hiç bir ders çıkarmadığını bizlere gösteriyor. Özellikle Macron, Boris Johnson, Scholz gibi Avrupalı liderlerin ne kadar basiretsiz ve tarih bilmez olduklarını gözler önüne seriyor. Halbuki bugün yaşananların ne gibi sonuçlar doğuracağını kestirmek çok da zor değil. Bu yaşananların tıpa tıp aynısı 1938 yılında yaşanmış ve sonucunda milyonlarca insan ölmüştü.

84 yıl öncesinden kısa bir özet geçeyim.

Nazi Almanyası'nın "Lebensraum" yani "Yaşam Alanı" adını verdiği politika, Doğu Avrupa'da yaşayan tüm Alman azınlığın Almanya hakimiyetinde birleşmesini öngörüyordu. Hitler, bu amaç doğrultusunda ilk olarak Mart 1938'de Avusturya'yı tek kurşun dahi atmadan ilhak etti. Birleşik Krallık ve Fransa, bu işgali sadece diplomatik olarak protesto etti.

Avrupalı liderler (İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain, Fransa Başbakanı Édouard Daladier) bu sessizliğin sebebini "daha büyük bir savaşı önlemek" olarak göstermişti.

Avrupa'nın bu zaafından faydalanan Hitler, Avusturya'nın işgalinin ardından gözünü Çekoslavakya'ya çevirdi. İlk önce Çekoslovakya'nın stratejik öneme sahip olan bölgesi Südetler'i işgal edeceğini duyuran Hitler, İngiltere ve Fransa'yı Münih Konferansı'na ikna etti. Eylül 1938'de topanan konferansta Hitler, Südet bölgesinin Almanya'ya bağlanmasının kabul edilmesi durumunda Çekoslovakya'nın geriye kalan toprak bütünlüğüne saygı duyacağını ifade etti. Bunun üzerine Fransa ve Birleşik Krallık, Südet bölgesinin Almanya'ya bağlanmasını kabul etti. Fakat Naziler, hiçbir tepki görmeden girdiği Südet bölgesinin ardından tüm Çekoslovakya'yı da işgal etti.

Artık yalnızca Almanların yaşadığı bölgeleri değil tüm Avrupa'yı işgal etmeyi kafasına koyan Hitler'in sonraki hedefi ise Polonya oldu. Ağustos 1939'da Nazi tankları Polonya'ya girdi. Avusturya ve Çekoslavakya işgalinde sessiz kalan Avrupa ise Polonya'nın işgalinin ardından Almanya'ya savaş ilan etti. Ve ardından milyonlarca kişinin ölümüne neden olan II. Dünya Savaşı patlak verdi.
Peki soru şu? Hitler daha Avusturya işgalinin ardından durdurulsa idi tüm bu yaşananlar yaşanır mıydı? Avrupa, Almanya'nın Çekoslavakya'yı işgal etmesine müdahele etmeseydi milyonlarca insan ölür müydü?

Bugüne gelirsek..

21. yüzyılın Hitler'i Putin de aynı Nazilerin 84 yıl önce uyguladığı politikayı güdüyor. 2008 yılında Gürcistan'a bağlı Güney Osetya ve Abhazya'yı işgal eden Rusya, 2014 yılında ise Kırım'ı ilhak etti. Ve tüm bunları aynı 1938'deki gibi Avrupa'nın gözünün önünde yaptı. Şimdi ise Ukrayna'ya bağlı Donetsk ve Luhansk'taki ayrılıkçıların kendisinden yardım istediğini bahane eden Putin, tüm Ukrayna'yı işgal emrini verdi.

Ve tüm dünya yine yine yine sessizlik içinde. Diplomatik kınamalardan öteye geçilmyor. Herkes acaba ne olacak diye bakmakla meşgul. 

Stratejist, siyaset bilimci falan değilim. Ama tarihten ders alan biri olarak ne olacağını ben size söyleyeyim. Rusya, dünyanın bu çaresizliği karşısında işgallerine devam edecek. Ukrayna'nın ardından Polonya veya Çekya. Ta ki Avrupa ve ABD sabah uykusundan uyanana dek. Ve sonra yine maalesef milyonlarca suçsuz insanın öleceği bir dünya savaşı.

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI